Op 18 augustus stuurde het college een brief aan de gemeenteraad over een bestuursovereenkomst met het COA. Het betreft een AZC in de locatie Tiltenberg in Vogelenzang. Het college schijnt te denken dat een AZC daar mogelijk is op grond van het bestemmingsplan (thans omgevingsplan). De brief vindt u hier: 2026001102

Wat betreft het COA hebben wij eerder meegemaakt dat de informatievoorziening niet alleen niet op tijd wordt verstrekt, maar ook nog eens voor een belangrijk deel is weggelakt. Dat is bijvoorbeeld gebleken bij de opvang aan de Sparrenlaan in Aerdenhout. Het geeft te denken wat nu precies moet worden verstaan onder Open Overheid.

Naar aanleiding van de brief van het college van B&W dd 18 augustus jl, hebben wij de volgende inhoudelijke reactie c.q. waarschuwing gestuurd:

Betreft: reactie van Hart voor Bloemendaal op de brief van college van burgemeester en  wethouders van Bloemendaal aan de gemeenteraad inzake een AZC in complex De Tiltenberg te Vogelenzang d.d. 18 augustus 2026.

Geacht college,

In verband met uw brief aan de raad d.d. 18 augustus 2026 inzake een AZC in De Tiltenberg, wil de fractie van Hart voor Bloemendaal het volgende onder uw aandacht brengen.

In uw brief lijkt u ervan uit te gaan dat een AZC hoe dan ook in De Tiltenberg gevestigd gaat worden. Daarbij wordt het gebruik van de gebouwen en het terrein kennelijk in overeenstemming geoordeeld met de bestemmingen “Maatschappelijk” en “Natuur”. De planregels in artikel 12 van het bestemmingsplan Landelijk Gebied 2013, onderdeel van het omgevingsplan, en horende bij de bestemming “Maatschappelijk”, laten het gebruik als AZC echter niet toe. De planregels geven aan wat onder de bestemming moet worden verstaan en daarvan maakt asielopvang geen onderdeel uit. De bestemming “Natuur” laat een dergelijk gebruik evenmin toe. Het gebruik, langdurig maar ook tijdelijk gebruik, van het terrein voor deze functie, doet in overwegende mate afbreuk aan de natuurlijke waarden die in de bestemming worden beschermd. Het is waarschijnlijk dat die waarden onherstelbaar verloren gaan bij gebruik in strijd met de bestemming.

Voor de vestiging van een AZC op dat terrein zal dan ook een Bopa procedure moeten worden gevolgd, waarbij aan de gemeenteraad een bindend advies moet worden gevraagd. De kennelijke veronderstelling dat het gebruik als AZC wel gerekend kan worden onder de noemer maatschappelijk is in het licht van de planregels te zwak om in rechte in stand te blijven. Strijdigheid met de bestemming “Natuur” nog daargelaten. De gemeente maakt zich hiermee kwetsbaar in bezwaar en vooral in beroep. De gevolgen voor de voorziening zelf en voor de gemeente zijn ernstig en zwaarwegend als zonder Bopa een vergunning voor verbouw wordt verleend, waarbij de gemeente uiteindelijk in het ongelijk zou worden gesteld.

Tenslotte wijst Hart voor Bloemendaal u er ten overvloede nog op dat het terrein van De Tiltenberg afgelegen is gesitueerd. De bewoners van een AZC hebben nauwelijks mogelijkheden om te voet winkels of andere voorzieningen te bereiken. De locatie moet dan ook ten principale als ongeschikt worden aangemerkt. Dat de nood blijkbaar zeer hoog is, betekent naar de mening van de fractie niet dat nu dan toch maar een ongeschikte locatie welke bovendien strijdig is met het omgevingsplan als AZC in gebruik genomen moet worden.

De fractie vraag u grondig te overwegen hoe in dit dossier verder te handelen en hierover te communiceren met omwonenden en de raad. Een eventuele overeenkomst tussen de eigenaar en COA is voor de gemeente geen voldongen feit dat bepalend is voor de ruimtelijke afweging en vergunningverlening.

Gaarne verneem ik van u wanneer u uw schriftelijk reactie op onze brief.

Hoogachtend, M Roos, Fractievoorzitter Hart voor Bloemendaal